Baba Mesleği Olarak Devam Ettirilen En Meşhur Meslekler

Babaların mesleğini anlatırken  “Bak oğlum/kızım bu işin en önemli kısmı” diye başlayan nasihat cümleleri “bu işe sevgini vereceksin o zaman en güzel işler senin elinden çıkar” diye bitirilir. Büyük aşkla anlattığı mesleğine sizin de hayran olmamanız içten değildir. O an karar verirsiniz baba mesleğini devam ettireceğinize.

Gece gündüz çalıştıkları ve tırnaklarıyla kazıyarak kurdukları dükkanlarıyla dünyada bir iz bırakan babalarına duydukları minnetle aynı mesleği seçerek aile mesleğine dönüştürürler. Çocukların babalarının izinden giderek sektöre isimlerini yazdırdıkları meslekleri sizler için sıraladık.

 

Çocukların Babasının İzinden Giderek Seçtiği Meslekler

 

Marangozluk

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-1

Ağaç işleme zanaatı olarak bilinen marangozluk fazlaca el işçiliği ve emek gerektiren mesleklerdendir. Ağacı işleyerek oluşturdukları eşyalara verdikleri emeğin değeri paha biçilemez olan marangozlar kurdukları dükkanın kapanmasına gönlü razı olmadığı için çocuklarına el verir. Çocuklarının da büyük titizlikle yerine getirdiği mesleklerinde babalarının anılarını yaşatırlar.

 

Kunduracılık

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-2

Eskimeye yüz tutmuş meslekler arasında yer alsa da hala birçok ailenin evine ekmek götürdüğü kunduracılık da el emeği isteyen işlerden. Zanaatı öğreterek koluna altın bilezik taktıkları çocuklarının gelecekte yaptıkları mesleği seçmesi babalar için gurur kaynağıdır. Kunduracılık da bu meslekler arasında yer alıyor.

 

Lokantacılık

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-3

Hiç eskimeyen meslekler arasında yer alan lokantacılık nesilden nesile aktarılan ve tariflerin büyük bir gizlilikle saklandığı ailenin medarıiftiharı mesleklerdendir. “1950’den günümüze” gibi betimlemelerle kendilerini tanıttıkları ve bununla gurur duydukları mesleklerini çocuklarının da devam ettirecek olması babaların gönlüne her zaman su serpmiştir.

 

Terzilik

<> on February 1, 2011 in London, England.

El emeği gerektiren bu meslek de çocukların babalarından öğrendiği ve baba mesleği olarak devam ettirdiği mesleklerden.

 

Tatlıcılık

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-5

Dillere destan olmuş, dükkan önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep olan tarifi gizli tatlılarından müşterilerinin mahrum kalmaması için oğullarına tariflerinin sırrını anlatırlar. Çocuklarının bu mesleği icra etmesi tatlı sektöründe hizmet veren babalar için de oldukça önemlidir.

 

Tornacılık

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-6

Ağaç veya metal bir cisme yuvarlak şeklini veren tornacılar da bu mesleğin inceliklerini çırakları olan oğullarına anlatmaktan büyük keyif duyarlar.

 

Balıkçılık

baba-meslegi-olarak-devam-ettirilen-en-meshur-meslekler-7

Her mesleğin olduğu gibi balıkçılığın da farklı incelikleri vardır. Babaların denize açıldığı ve tutkuyla bağlandıkları bu mesleklerinde önemli olanın doğayı korumak olduğunu da öğrettikleri çocuklarına büyük bir miras baktıklarının da farkındadırlar.

Siz de babanızın mesleğini tercih eden çocuklardansanız hangi mesleği icra ettiğinizi bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir