Örnek Baba Nasıl Olur?

Örnek anne-baba nasıl olur diye düşünmeden önce kendi anne babamızı ele alsak iyi olur. Onların bize karşı tutumları, bizim hissettiklerimiz aslında bu konuda yardımcı olabilecek kavramlar. Sonuçta size karşı artıları da, eksileri de var. Bir çocuk olarak örnek bir babanın nasıl olacağını sizden başka kim bilebilir ki? Kendi babanızda bulamadıklarınızı, başkasının babasında görmeniz gibi mesela. Ya da babanızla aranızda kuşak çatışmasının olduğuna inanmanız. Veya dünyanın en iyi babasının sizin babanız olduğuna inanmanız. Bunların hepsi örnek babayı sizin babanız, diğerlerinin babaları olarak açıklamanıza neden olacaktır. İsterseniz sırayla bu açıklamaları yapalım.

ornek-bir-baba-nasil-olmali-1

Örnek Bir Babanın Anatomisi

ornek-bir-baba-nasil-olmali-2

Örnek bir baba derken, kendi babanız yerine başkalarının babalarını anlatıyorsanız eğer durum gerçekten vahim. Psikolojik olarak bazı konularda sıkıntınız olabilir, bu tamamen ailedeki sorunlardan kaynaklı tabi. Sonuçta örnek bir baba ilgili, bütün sevgisini çocuklarına vermek için hazır bekleyen, onların bütün sorunlarıyla yakından ilgilenen, bütün hayatını onların mutluluğuna adamış insan. Bunlar olmadan yetişen bir çocuğun hayata bakış açısı, özellikle baba konusunda nasıl olur bilemeyiz.

ornek-bir-baba-nasil-olmali-3

Eğer örnek olarak kendi babanızı gösterebiliyorsanız, siz sevgi ile büyütülen, ailede yaşınız ne olursa olsun söz söyleme hakkına sahip, babanızın yaptığınız yanlışlar ve doğrularda yanınızda olduğunu bildiğiniz, ne olursa olsun size destek olan o zaman aslında sizin babanız örnek denilebilecek kadar iyi bir babadır. Sonuçta bir baba için güzel şeyler başka nasıl söylenebilir ki? Ailede tek görevinin o eve para getirmek olmadığını düşünen, sizin sıkıntılarınızda yanınızda olan, destek olan, düştüğünüzde; “kalk ben daha burdayım” diye size destek olan bir insandan bahsediyoruz. Bu insan sizin biricik babanız. Örnek bir baba!..