Babalar, Babalar Gününde Hediye Bekler Mi?

Yıl içinde bizim için özel olan insanlara hediye alabileceğimiz gün sayısı kaçtır? Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü ve Öğretmenler Günü başlıca günler olarak sayabiliriz. Bu özel günleri olabildiğince özel hale getirmek için de elimizden geleni yaparız. Bu bize düşen gerekliliklerden biridir çünkü. Bu gereklilikleri tamamlamanın en önemli faktörü de hediye almaktır. Özel günleri daha da özel kılan hediyedir.

babalar-babalar-gununde-hediye-bekler-mi-1

Sevgililer gününün ele alalım mesela. Sevgililer günü diğer özel günlere göre daha farklıdır. Bu günde isteseniz de istemesiniz de hediye almak zorundasınız. Hediye almadığınız taktirde sevgilinizden yiyeceğiniz tribin ve tavrın haddi hesabı yoktur. Yılın 364 günü hediye alın ama o gün almazsanız anında odun damgası yersiniz. Bu konuyu da sevgilinize asla açıklayamazsınız. Sevgili ilgi bekler, hatırlanmak ister, özel günlere önem verir çünkü. Biraz da korkudan olacaktır tabi ama mecbur olarak hediye alınır.

babalar-babalar-gununde-hediye-bekler-mi-2

İçten Gelen istek

Haziran ayının üçüncü Pazar günü olan babalar gününü ele aldığımızda ise olay daha farklıdır. Şimdi babaları biz nasıl biliriz? Otoriter, sevgisini fazla gösteremeyen, disiplinli, kumandayla televizyon karşısında uyuma yeteneğine sahip, dağınık gibi bir sürü sayabiliriz. Her babalar gününden önce de babaların hediye bekleyip beklemediği gündeme gelir. Öncelikle şöyle düşünmek lazım ki babalar da bir erkek. Erkekler de özel günlere fazla önem vermediğinden (unuttuğun da diyebiliriz) babalar gününde de hediye beklemediğini söyler. Söylemesine söyler de gerçekte öyle midir? İşte bunu hiç sanmıyoruz. Babaların bunu söylemesinin asıl nedeni çocuklarının boşuna masraf yapmasını istemediği, o hediyeye vereceği parayı kendileri için harcaması gerektiği. Yani bir yanı hediye ister, bir yanı da istemez.

babalar-babalar-gununde-hediye-bekler-mi-3

Aslında olaya hediye olarak bakmamak lazım. Babalar daha çok hatırlanmak ister. Sürekli bu tip günleri saçma bulduğunu belirtir, hatta yeri geldiğinde hediye alınsa bile kabul etmeyeceğini ve çok kızacağını söyler. Halbuki bunlar sadece bir babanın söyleyebileceği şeylerdir. İçi asla öyle söylemez. Her Haziran ayının Üçüncü Pazar gününde ufak da olsa babalar günü hediyesi bekler. Belki zamanında kendi babasından dolayı babasına hediye veremedi ancak hediye alma duygusunu yaşamak ister. Hele ki tüm dünyanın kutladığı babalar gününde. Babalar günü sadece hediye alınan bir gün değil, o hediyenin yaşattığı sevinç, mutluluk ve güçlü bağların dışa vurduğu bir gündür. Nasıl sevgililer, anneler ve öğretmenler özel günlerde hatırlanıyorsa babaların da bunları istemesi en doğal hakkı. He bunu istediğini dışa vuramaz hiçbir zaman, o ayrı mesele. Çok bir şey değil, içten bir gülümseme, el öpme ve ufak da olsa bir hediye sadece.

babalar-babalar-gununde-hediye-bekler-mi-4

Babalar gününün ruhunu devam ettirmesi için bu düzen hep böyle gidecektir. Her baba hediye beklemediğini söyleyecek ama içten içe isteyecek, her çocuk da babasının ne düşündüğünü umursamadan yine de ona hediyesini verecek ya da babasını dinleyip babalar gününü es geçecek. İkinci olasılığın babanızın içinde ufak da olsa bir burukluk bırakacağını unutmayın.

babalar-babalar-gununde-hediye-bekler-mi-5