Dünyanın En İlginç Tazminat Davaları

Dünyanın dört bir yanından insanlar haklarını savunmak için çeşitli davalar açabiliyor. Haklarını savunmasına kimse bir şey diyemez, doğrudur ancak o kadar ilginç davaları okuyacaksınız ki “Bu kadarına da pes!” diyeceksiniz. İşte dünyada açılan ilginç davalar;

dunyanin-en-ilginc-tazminat-davalari-1

-81 yaşındaki Stella Liebeck, satın aldığı kahvenin dökülmesi üzerine teninde yanık oluştuğu gerekçesiyle McDonald’s’dan davacı oldu. O günlerde bütün Amerika bir anda bu davaya odaklandı. Yaşlı kadın 2.7 milyon dolar tazminat kazanarak bir anda şöhret olurken, ülkenin en büyük fast food zincirlerinden biri olan McDonald’s, ortaya çıkabilecek başka uyanıklara karşı çeşitli önlemler almaya başladı.

dunyanin-en-ilginc-tazminat-davalari-4

-San Diego’da bir adam belediyeye karşı 5.4 milyon dolar tazminat açtı. Belediye salonunda verilen konser sırasında erkekler tuvaletinde bir kadın gördüğü gerekçesiyle duygusal travma yaşadığını öne sürdü.

-Bir soyguncu kendisine bedava deodorant vermediği için hapishane yönetiminden şikayetçi oldu.

-Amerika’da bir kanser hastası, öngörülen süre içerisinde ölmediği için sağlık müdürlüğünü dava etti. Doktorların teşhisine göre çoktan ölmesi gerektiğini söyleyen adam tazminat istedi.

-Bir Alman vatandaşı bira üreticisi Anheuser-Buch şirketine 10 bin Dolarlık dava açtı. Davanın sebebi ise şirketin reklamlarında kız tavlanabileceğini söylemesi. Tabi kendisi başarılı olamamıştı.

dunyanin-en-ilginc-tazminat-davalari-2

-Florida’da bir balıkçının ailesi hava tahmini tutmadığı için fırtınada ölen babalarının ardından hava tahmini yapan kanala dava açtı.

-Bir kadın sürücü çarptığı ve öldürdüğü eşinden davacı oldu. Sebebi ise ölen adamın eşinin kaza anında kendisine şok yaşatması.

-Peter Wellis, boşandığı eşine tazminat ödemek istemedi. Karısının kendisine doğum kontrol hapı kullandığını söylediğini savunan Wellis, eşini sperm hırsızlığıyla suçladı. Ancak Wellis haklı bulunmadı.

-Dorothy H. isimli bir Amerikan vatandaşı eşini ayarttığı gerekçesiyle öteki kadın hakkında 1 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Yargıç, 18’inci yüzyıldan kalma bir maddeye dayanarak, davanın görülmesini kabul etti.

Sigaraya 145 Milyon Dolar!

dunyanin-en-ilginc-tazminat-davalari-3

-ABD’de görülen bir davada, Amerikan sigara üreticisi Philip Morris şirketinin, akciğer kanserinden ölen birinin eşine 145 milyon dolar ödemesine karar verildi. 10 yıl süren ve 2007’de sona eren davada mahkeme, Philip Morris’in 79.5 milyon dolar ödemesini istedi. Bu para faiziyle 145 milyon doları buluyordu.

Jesse Williams adli sigara tiryakisi, 1997 yılında akciğer kanserinden ölmüştü. 42 yıl boyunca Marlboro sigarası içen Williams’ın ailesi mahkemeye başvurarak tazminat istemişti.

dunyanin-en-ilginc-tazminat-davalari-5

-Cherly Perkins, kendini asarak intihar etmek istedi. Ancak kendini astığı ip kopunca hayatta kaldı. İpi üreten firmaya dava açtı ve 2 milyon dolarlık tazminatın sahibi oldu.

-Julie Bower 2001 yılında Schroeder Securities’ karşı açtığı davada 2.1 milyon dolar kazandı. Patronu az ikramiye vererek onu istifaya zorluyordu.