Sevgilisiyle Babaya Yakalanmak

Baba kavramından bahsedecek olsak ilk aklımıza gelen ne olurdu? Korku, saygı, sevgi, kıskançlık… Evet evet kıskançlık. Babanızı başkalarıyla paylaşamamak, babanızın sizi başkalarıyla paylaşamaması. En doğal, belki de en güzel duygulardan biri. Tabi abartıya kaçılmadığı sürece. Kıskançlıkta bir sevgi türü sonuçta 🙂 Bu duygu babamızla aramızdaki bağda bizi yönlendiren duygulardan sadece biri. Babamızı en başta çok seviyoruz. Bu kaçınılmaz bir şey. Bizi dünyaya getirdiği için, doğduğumuz andan itibaren yanımızda olduğu için ve yaşadığımız sürecede yanımızda olacağı için ona karşı büyük bir saygı da duyuyoruz. Sert mizaçlı olması yüzünden belki biraz korkuyoruz  ama saygının olması için bazı insanlar az da olsa korkunun olması gerektiğini düşünürler. Sizin babanızda bunu düşünenlerden. Kısaca babanıza karşı karmaşık duygular içindesiniz. 🙂 Olması gerektiği gibi…

sevgiliyle-gezerken-babaya-yakalanmak-1

Babaların Kıskançlığı

sevgiliyle-gezerken-babaya-yakalanmak-2

Bizim hissettiklerimizin yanında bir de babamızın hissettikleri var. Tabi ki en başta çok büyük bir sevgi ancak bu sevgiyle beraber gelen kıskançlıktan da söz etsek bu duygusal bütünlüğü tamamlamış oluruz. Kıskançlık sevdiğini sahiplenmekten, onun üzülmesini istemediğinden başkasıyla beraber olduğunda korkmaktan ileri gelir. Bu da babalarda çok fazla olan bir duygudur. Kızını herhangi biriyle paylaşamama dürtüsü, onu üzecek korkusu, kızının bütün erkek arkadaşlarına ön yargı ile bakmasına neden olur. Bu yüzden de kızlar babalarıyla erkek arkadaşlarını tanıştırmadan önce ecel terleri dökerler.

sevgiliyle-gezerken-babaya-yakalanmak-3

Bu korkularla yaşayan bir genç kızın en büyük korkusu babasına sevgilisiyle yakalanmaktır. Bu yüzden sürekli tetikte, birilerinin sevgilisiyle onu görüp görmemesini sıkıntı yaparak dışarı çıkar, sevdiği insanla vakit geçirir. Ve bir gün bu korku gerçekleşirse babanın tavrı genel olarak sert olacaktır. Bu fiziksel bir sertlik değil, duygusal yönden. Onu hayal kırıklığına uğratmışsınız gibi, sevgilinizin olması saçmaymış gibi, sizin yanınızda hiçbir erkeğin olmaması gerekiyormuş gibi… Bunların hepsi babanızın duygusal açıdan sizi paylaşamadığı için verdiği tepkiler olacaktır.  Sevgiliniz olduğu için suçlu hissedecek ve belki de babanızla aranız düzelsin diye sevgilinizden ayrılacaksınız. İşin belki de en hazin noktası burası. Ama size tavsiyemiz babanızın bazı şeyleri kabul etmesi gerektiğini bilmeniz ve bunun için çabalamanız. Biraz zor ve kötü bir dönemden sonra, babanız sizinde sevgiliniz olabileceğini kabul edecek ve sizin babanızdan gizli saklı bir şeyler yapmanıza  gerek kalmayacaktır.

sevgiliyle-gezerken-babaya-yakalanmak-4